KONTAKT
top4

Porady

PROJEKTOWANIE AKWARIUM
Jeśli decydujemy się na budowę akwarium, warto uwzględnić ten fakt już w fazie projektowania domu, mieszkania o ile jest to możliwe. W łatwy i stosunkowo mało kosztowny sposób podłączymy media potrzebne w miejscu docelowym do bezobsługowego działania akwarium .
Doprowadzenie zimnej wody, odpływu do kanalizacji oraz energii elektrycznej zapewni komfort obsługi oraz stabilne parametry wody w akwarium. W innym przypadku można korzystać z innych pomieszczeń, w których możemy między innymi magazynować wodę do podmiany w akwarium.


Wielkość ma znaczenie
Literatura podaje, że im większe założymy akwarium tym mniej problemów z utrzymaniem w nim równowagi biologicznej.
Jest to niewątpliwie prawda aczkolwiek informacje dotyczące pielęgnacji oraz obsługi akwariów pochodzących z zamierzchłych czasów gdzie dostęp do różnego rodzaju preparatów, urządzeń technicznych itp. ułatwiających utrzymanie biostabilności był bardzo utrudniony.

Obecnie akwarium to nie tylko hobby ale również element dekoracyjny nadający pomieszczeniom dodatkowy efekt. Wielkość zbiornika powinna być proporcjonalna do pomieszczenia, w którym będzie stać. Dla przykładu akwarium o objętości 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w pomieszczeniu 100m2 nie będzie zauważalne i tym samym efektowne.


RYBY? ROŚLINY? A MOŻE RYBY I ROŚLINY ? C.D.N.